Sokunkkal előfordult már, hogy otthonunk falai sérültek valamilyen okból, esetleg beáztak vagy berepedtek, és bár ez kicsit bosszantó lehet, van egy jó hírünk: a repedt fal javítása nem igényel nagy hozzáértést, néhány eszközzel és némi útmutatással te is egyszerűen rendbehozhatod! Ha régóta zavar a bútor ütötte lyuk, vagy folyamatosan potyog a felázott vakolat, itt az ideje kezedbe venni a glettlapátot!
Nincs időd és/vagy nincsenek szerszámaid ahhoz, hogy egyedül végezd el a fal hiba javítása folyamatát? Vagy egyszerűen csak nyugodtabb lennél, ha hozzáértők végeznék a feladatot? Ezermestereink állnak rendelkezésedre! Nézd meg részletesebben árainkat és vedd fel velünk a kapcsolatot! Ha pedig te magad próbálkoznál meg a feladattal, olvass tovább tanácsainkért!
A probléma típusának meghatározása a sérült fal javítása előtt
Bár a fal vakolat javítása hellyel-közzel hasonló módon történik bármilyen esztétikai probléma esetén, azért nem árt utánajárni a probléma forrásának, hiszen csak annak megszüntetésével lehet hosszútávon kijavítani a sérült részeket. Ennek fejében osszuk három csoportra a sérülések típusait és ennek megfelelően járjunk el a későbbiekben:
1. Beázott fal:
Számos okból kifolyólag ázhat be a fal, legyen az nem megfelelő szigetelés, csőtörés, páralecsapódás (például hőhíd képződés miatt), illetve ha tartósan fennáll a probléma, akkor penészfoltok is megjelenhetnek. A fal beázás javítása előtt mindenképpen meg kell szüntetni a nedvesség forrását, különben hiába az esztétikai javítás, újra jelentkezni fog a probléma. Amennyiben ez sikerült, a felázott fal javítása első lépésében a szárításra kerüljön a hangsúly, vagyis a problémás területnek teljesen száraznak kell lennie. Ezt követően távolítsuk el a fellazult vakolatdarabokat, söpörjük le a felületet, majd következhet is a glettelés. A glettet száradás után egy síkba kell csiszolni a fallal, ezután következhet néhány réteg festék, és már el is tüntettük a szépséghibát, sikeres a fal beázás javítása.
2. Berepedt fal:
Bizonyosodjunk meg róla, hogy nem szerkezeti hibából ered és csupán esztétikai vonatkozása van a repedéseknek, ezt követően kezdődhet a repedt fal javítása. A repedésből távolítsunk el minden koszt, port és szennyeződést, és próbáljuk meg a glettet minél hatékonyabban belesimítani a résbe a fal repedés javítás során. Száradás után szintén következhet a csiszolás és festés.
3. Lyukas fal:
Költözésnél, nagyobb bútorok mozgatásánál előfordul, hogy a falhoz ütődik a sarka, és egy látványosan tátongó lyukat hagy maga mögött. Ha még nem kráter méretű, hanem viszonylag orvosolható méreteket ölt a sérülés, akkor következhet a fal lyuk javítása. Minden mozgó és kiálló vakolatdarabot el kell távolítani és kifújni a lyukból a port, hogy minél jobb tapadási felületet biztosítsunk a glett számára a fal javítás alkalmával.
Milyen eszközökre lesz szükséged az egyenetlen fal javítása során?
Szerencsére a fal javítás nem igényel komoly beruházást, azonban a beázási folt eltüntetése már egy kicsit trükkösebb lehet. A szobafestések során érdemes eltenni a megmaradt festéket, pontosan ilyen esetekre, ha megsérül a fal és vissza kéne festeni az eredeti színét. Na de ne szaladjunk ennyire előre, lássuk a szükséges felszerelést:
- Glett és glettlapát: Glettet elsősorban por formában tudsz beszerezni, a csomagolásra írt módon a megfelelő hígítási arányban kell majd bekeverned vízzel. A glettlapátot helyettesítheti bármi olyan szilárd és könnyen kezelhető tárgy, ami segít felvinni és lehúzni a glettet (például egy már nem használt plasztikkártya).
- Csiszolópapír: Finom szemcséjűt válassz lehetőleg, amivel szépen végigdörzsölöd a glettet száradás után, hogy egységes és sima felületet biztosítson a festék számára a fal lyukak javítása alkalmával.
- Festék vagy tapéta: A fal eredeti dekorációjával megegyező tapéta vagy azonos színű festék a már fentebb is említett okok miatt, hiszen ezzel tünteted el a fal javítás nyomait. Száradást követően több réteget is felvihetsz, ha még látszik a folt.
- Ecset vagy henger: A festék felviteléhez mindenképpen szükséged lesz legalább egy közepes méretű ecsetre, amellyel minél egységesebben próbáld meg eldolgozni a felvitt festéket.
- Létra: Arra az esetre, ha a fal lyukak javítása magasabban történne, mint szemmagasság (esetleg a plafonon), sokat tud segíteni, ha könnyebben hozzáférünk és jobban rálátunk a javítandó felületre.
- Védőfelszerelés: Ennek híján egy otthoni póló és egy védőszemüveg is megteszi, a jó ruhát senki nem szeretné összeglettelni, és az sem kellemes, ha a szemünkbe megy a por.
A fal repedés javítás lépései
A sérülés típusának fajtáiról már írtunk egy korábbi bekezdésben, ahol röviden összefoglaltuk hogyan történik a különböző problémák orvoslása, mint a berepedt, lyukas vagy felázott fal javítása.
1. A fal repedés javítás megkezdése előtt lényeges a probléma forrásának lokalizálása és megszüntetése, például vízszivárgás esetén ennek megszüntetése.
2. A kezelendő felületet tisztítsuk meg, távolítsunk el minden szennyezőanyagot, fújjuk ki a benne ülő port, és szedjük le a leválófélben lévő vakolatdarabkákat is. Ha még nedves a fal, várjuk meg míg megszárad, vagy segítsünk rá például szellőztetéssel vagy hajszárítóval.
3. Keverj be annyi glettet, amennyi hozzávetőlegesen bőven kitölti a lyukat a falban, majd ha kellően elhomogenizáltad, egy spatula segítségével vidd fel a felületre, és próbáld meg minél jobban eloszlatni, hogy kitöltse a réseket.
4. Száradás után csiszold le a glettet, majd jöhet a festés és tapétázás a fal eredeti megjelenésével megegyezően.
Előfordul, hogy a fal javítás árak jobban megérik számodra, ha nem a te értékes idődet veszik el, nem kell eszközökért rohangálnod, hanem egyszerűen segítséget kérsz tőlünk.
Kérd segítségünket a hét minden napján, igyekszünk gyorsan és hatékonyan végezni a munkánkat, illetve az anyagbeszerzésben is számíthatsz ránk! Ha elakadtál, keresd megbízható ezermester szolgáltatásainkat bizalommal!